ŚPIEWAMY - Poradnik Młodego Piosenkarza

   
zdjęcie 1 - okładka Poradnika, zdjęcie 2 - jeden z artykułów

OD AUTORA
   Poradnik ŚPIEWAM
jest owocem moich czterdziestoletnich doświadczeń i spostrzeżeń w działalności edukacyjnej młodych wokalistów.
Byłem nauczycielem wychowania muzycznego i instruktorem wokalnym. Z moimi zespołami i solistami uczestniczyłem w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenki, którzy zdobywali na nich nagrody i wyróżnienia. Moi soliści i zespół dziecięcy "Guzik z Pętelką" (dwadzieścia lat pięknej historii) występowali wielokrotnie w programach telewizyjnych. Byłem też wielokrotnie jurorem znanych konkursów
i festiwali, w tym "Majowa Nutka" w Częstochowie, Henryka Morysa w Kielcach, Mistrzów Muzyki w Pacanowie, Henryka Hampla w Woźnikach.
   Od roku 2001 do dzisiaj organizuję warsztaty wokalne i obozy artystyczne, współpracując z najlepszymi w kraju trenerami wokalnymi i muzykami. Wśród nich byli bądź są nadal: Grażyna Łobaszewska, Danuta Błażejczyk, Elżbieta Zapendowska, Joanna Zagdańska,  Magda Ptaszyńska i Ludmiła Małecka, Artur Grudziński.
Od 1995 roku organizuję ogólnopolskie i międzynarodowe festiwale piosenki, w tym "Solo - Tutti", "Canto Cantare", "Laur".


zdjęcie 3 - okładka Poradnika, zdjęcie 4 - jeden z artykułów
 
 
W Poradniku ŚPIEWAM znajdują się informacje na temat głosu jako instrumentu, wskazówki i porady dla młodych piosenkarzy, ale także i dla instruktorów. Zostały one podane w formie krótkich i przejrzystych artykułów:
Śpiewamy sobie - Słucham, słyszę, śpiewam - Śpiew to poważna i piękna sprawa - Festiwal, Konkursy, Przeglądy - Jak tu śpiewać - Talent można zgubić - Praca czyni mistrza - Szczęście, jesteś tak potrzebne - Nauczyciel, to brzmi dumnie -
Głos to wyjątkowy instrument - Barwa. Tajemnica głosu - Głosu nie mają ryby, dzieci tak - Prawidłowy oddech, to prawidłowy śpiew - Piosenka. To się śpiewa - Mikrofon. Tu się śpiewa - Jeśli śpiewać, to z głową - Cierpliwość, konsekwencja, pokora - Jeśli chcesz dobrze śpiewać - Jak cię widzą, tak cię piszą - Dziesięć przykazań młodego piosenkarza - Zajęcia śpiewu. Kilka wskazówek - Ostrożnie z tym śpiewem - Muzykalność, feeling, wyobraźnia.      
   Są też przykładowe ćwiczenia wokalne w formie nutowej i płyty CD, które można wykorzystywać jako rozgrzewki bez potrzeby pianisty.
Nagrane zostały one przez super duet muzyczno - wokalny:
Artura Grudzińskiego - fortepian, Ludmiła Małecka - wokal
Dodatkowo na płycie znajdą się trzy premierowe piękne piosenki:
1. "
Piosenko, bądź ze mną" w wykonaniu Kariny Skwarczyńskiej
2. "
Taka jestem" w wykonaniu Vanessy Siwy
3. "
W krainie czarów" w wykonaniu Mai Wierzchołowskiej.
Uzupełnieniem Poradnika są zdjęcia młodych artystów z organizowanych przeze mnie festiwali i warsztatów wokalnych.

Kontakt z autorem: edward.chonchera@gmail.com